Kiedy mogę wrócić do aktywności po ospie?

Witam. W niedzielę tj. 17.10.2021 miałem kontakt z dzieckiem u którego tego samego dnia pokazała się wysypka spowodowana wirusem ospy. Następnego dnia czułem się jakby brała mnie grypa (ból mięśni, katar, gorączka - 38.2). We wtorek było podobnie. A w środę dostałem wysypki. Od czasu wysypki czułem się bardzo dobrze. Od soboty rano (23.10) nie przybyło żadnej chrostki nowej a obecne są praktycznie zasuszone. Przechodzę ospę bez żadnych poważnych objawów. Od momentu pierwszej wysypki minęło 5 dni. Z racji, że jestem zawodowym piłkarzem, chciałem się spytać kiedy mogę powrócić do treningow i do grania. Czytałem, że w momencie zasuszenia wysypki człowiek nie zaraża.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najbardziej groźne są pęcherzyki, a dokładniej płyn w nich zawarty, dlatego zakłada się, iż osoba zarażona ospą może przenosić chorobę aż do przyschnięcia wszystkich wykwitów skórnych.

Jeśli więc w najbliższym czasie nie pojawią się u Pana żadne nowe zmiany skórne, a te, które Pan posiada będą całkowicie wyschnięte i odpadną, to będzie Pan mógł wrócić do treningów i normalnego trybu życia.

W Pańskim przypadku choroba trwała bardzo krótko, dlatego dobrze by było poczekać kilka dni, aby mieć pewność, iż jest Pan całkowicie zdrowy.

Pytania o zarażenia ospą dosyć często pojawiały się w naszym serwisie. Oto kilka przykładowych pytań wraz z odpowiedziami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zarazanie-strupami-po-ospie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/od-ktorego-dnia-chore-dziecko-na-ospe-juz-nie-zaraza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-syn-juz-moze-zarazac-czy-dopiero-te-14-dni-od-zarazenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.