Kiedy mogę wykonać testy alergiczne?

Dzień dobry! Planuję zaszczepić się przeciwko WZW typu B, a także wykonać testy alergiczne (płatkowe). Jaki czas powinien minąć od szczepienia pierwszą dawką do testów, aby ich wynik był wiarygodny?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że planuje się Pani zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. To bardzo ważna, a w zasadzie jedyna skuteczna profilaktyka w kierunku zachorowania na ta poważną chorobę zakaźną.

Jak w przypadku każdej szczepionki, tak i również tej, istnieje pewna grupa przeciwwskazań, które nie pozwalałyby zaszczepić się w danym czasie. Należą do nich między innymi: wysoka temperatura ciała, infekcja czy reakcja alergiczna.

Testy alergiczne płatkowe natomiast są pewnym rodzajem testów wykorzystywanych w diagnostyce alergii kontaktowej. Wykonuje się je poprzez nałożenie na skórę krążka bibuły, który zawiera roztwór z poszczególnym alergenem. Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania takiego rodzaju testów jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne oraz przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów. Nie powinno się również przyjmować leków antyhistaminowych w okresie co najmniej dwóch tygodni przed wykonaniem testów.

W Pani konkretnym przypadku należałoby skontaktować się z lekarzem odpowiedzialnym za odczulanie, a także internistą, który będzie kwalifikował do szczepienia. Prawdopodobnie będzie wymagany pewien czas odczekania, żeby obie czynności medyczne nie wystąpiły w jednym czasie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/testy-alergiczne-platkowe-wskazania-przeciwwskazania-opis-wady

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-wzw-b

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.