Kiedy mogę zacząć starać się o ciążę?

Witam, brałam tabletki około 3 lat i wszytko przebiegało bez problemów. Lecz teraz chcę wiedzieć, kiedy będę mogła mieć dziecko. Ostatnią tabletkę wzięłam 19 grudnia, czy już mój organizm jest przygotowana na ciążę? Bo coś słyszałam, że muszę poczekać miesiąc dopiero będę mogła zajść w ciążę, czy to prawda?!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno mi powiedzieć czy Pani organizm jest gotowy na ciążę. Na pewno zapłodnienie jest możliwe, z technicznego punktu widzenia, w momencie, gdy powróci owulacja, co mogło się już zdarzyć, ale nie musiało. Powrót regularnych miesiączek będzie świadczył najpewniej o powrocie do pełnej płodności. Zwykle nie trwa to dłużej niż kilka miesięcy, a najczęściej pierwsza owulacja występuje w ciągu miesiąca od odstawienia tabletek.

Przygotowanie do ciąży to dość obszerny temat, dobrze by było, żeby zbadał Panią lekarz ginekolog i zlecił podstawowe badania (toksoplazmoza, różyczka, wzw-b, HIV). Można też rozpocząć suplementację kwasu foliowego i zacząć zwracać szczególną uwagę na dietę.

Pozdrawiam serdecznie!