Kiedy najlepiej usunąć spiralę antykoncepcyjną?

Witam Mam 50 lat i spirale 5-tnia,która powinnam teraz w grudniu wyjac.Nadal regularnie miesiaczkuje,jeden raz mialam jakies dodatkowe sporadyczne krwawienie okolo pół roku temu Poza tym zadnych obiawow klimakteriumPytanie moje jest takie-musze dokladnie po 5 latach wyjac spirale ani miesiac lub 4 pózniej? oraz co teraz? jak mam sie zabezpieczyc? nie chce sie bac ciazy w wieku 50 lat.Z powazaniem-Bogna

witam,
w trakcie założonej spirali nie powinna Pani mieć miesiączki.
ewentualne możliwe plamienia bezowulacyjne.
Objawow menopauzy równiez nie bedzie podczas załozonej spirali.

Należy wyjąć spiralę po ok. 5 latach ponieważ jej działanie wtedy jest juz niewielkie i zwiększa się ryzyko zakażenia narzadu rodnego.
Proponuję się skontaktować z ginekologiem - wykonac badania czy jest Pani jeszcze zdolna do zaplodnienia czy juz weszla w faze menopauzy.

pozdrawiam