Kiedy należy wykonać test w kierunku ciąży?

Witam Na wstępie zaznacze, że jestem świadomy faktu że każdy stosunek niesie za sobą ryzyko ciąży. Chciałem się jednak przekonać czy to ryzyko jest istotnie wysokie. Dziewczyna 3 wrzesnia dostała okresu który trwał do 8 września kiedy jeszcze miała lekkie plamienia. 9 wrzesnia odbyliśmy stosunek z prezerwatywą która niestety pękła. Wytrysk miał miejsce na zewnątrz jako że zawsze prewencyjnie wychodzę wcześniej i dopiero wtedy zorientowaliśmy się że prezerwatywa pękła. Dziewczyna miała bardzo mało śluzu w tym dniu i z kalendarzyka wynikało że są to dni niepłodne ( cykle srednio 30-32 dni czasem dłużej, ostatnie kilkanaście cykli nigdy krócej). Zrezygnowaliśmy z przyjecia antykoncepcji awaryjnej ze względu na obawy przed skutkami ubocznymi i nasza ocene prawdopodobieństwa ciąży jako bardzo małe. Jednak teraz chciałem się upewnić że prawdopodobieństwo było rzeczywiście bardzo niski i prawidłowo to oceniliśmy, więc nie powinniśmy się zasadniczo niczego obawiać?? Dodatkowo kiedy można najwcześniej wykonać test ciążowy 14 dni od stosunku czy dopiero w dniu spodziewanej miesiaczki bo znajduje różne informacje na ten temat?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku koniczne jest wykonanie testu ciążowego. Aby był jak najbardziej wiarygodny najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki. W razie potrzeby można zrobić dodatkowy test.

Inną opcją jest wykonanie badania hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa w laboratorium. Badanie to pozwala na szybkie wykrycie ciąży. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto jednak wykonać je z rana, kiedy stężenie tego hormonu jest najwyższe. Zazwyczaj robi się je ok. 8 do 10 dni po możliwym zapłodnieniu. Jeżeli testy wykażą pozytywny wynik, należy skontaktować się z ginekologiem, który wskaże kolejne kroki.

Na przyszłość warto pamiętać, że prezerwatywa nie daje 100% skuteczności. Aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, warto rozważyć też inne formy antykoncepcji np. hormonalną w postaci tabletek. Na ten temat najlepiej porozmawiać z ginekologiem, który w oparciu o szczegółowe badania oceni czy i jaka forma będzie wskazana w danym przypadku. Więcej o różnych metodach antykoncepcji piszemy w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

Warto też sprawdzić, co na podobny temat sądzą eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/seks-dzien-po-okresie-a-ciaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zajscia-w-ciaze-dzien-po-okresie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.