Kiedy ostrogę piętową leczy się chirurgicznie, a kiedy stosuje leczenie zachowawcze?

Otrzymałem dwie sprzeczne odpowiedzi na temat możliwości operacyjnego usunięcia ostrogi piętowej. Pierwsza mówi, że problem ten „.. nie wymaga leczenia operacyjnego (wręcz jest przeciwwskazane). Zaleca się leczenie zachowawcze - fizykoterapia w tym ultradźwięki oraz leczenie miejscowe.” Druga, że „..ostrogę można sprawnie usunąć chirurgicznie. Zabieg polega na zcięciu jej w znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji około 2-3 tygodni.” Kiedy więc robi się zabieg a kiedy leczenie zachowawcze?

Witam Serdecznie
Zabieg powinien być wykonany tylko w wypadkach jej odłamania w wyniku urazu okolicy pięty. W lżejszych stanach zachorowania na ostrogę piętową wystarczy miejscowo stosować kremy przeciwzapalne, odbyć kompleksową rehabilitację oraz konsekwentnie nosić wkładki ortopedyczne. Jednak niezbędna jest też zmiana trybu życia oraz redukcja nadwagi. Jeśli te wszystkie metody zawiodą można zastanowić się nad wykonaniem zabiegu. Ale najpierw leczymy zachowawczo.
Pozdrawiam

Nie widziałem obrazu rtg ostrogi - nie moge więc wypowiedziec się autorytatywnie! Ja ,jako chirurg stoję na stanowisku usuwania chirurgicznego tej zmiany , zz