Kiedy po przejściu z tabletek Y*** na spiralę rozpoczyna się ochrona?

Byłam na tabletkach antykoncepcyjnych od 11 lat, najpierw był to C***, a później Y***. Teraz zdecydowałam się na spirale miedziana G**** T, lekarz założył mi ją w ostatnim dniu miesiączki. Czy muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie w pierwszym miesiącu? Proszę o odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Czas w którym rozpoczyna się działanie wkładki bywa tematem dyskusyjnym. Według firm farmaceutycznych, nowoczesne wkładki domaciczne zaczynają działać niezwłocznie po ich założeniu. Ponieważ jednak według statystyk najwięcej ciąż pojawia się w pierwszym miesiącu po założeniu wkładki lekarze zalecają, by przez pierwszy miesiąc stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.