Kiedy rozpocząć stosowanie antykoncepcji po porodzie?

Witam, za tydzień mam planowane cesarskie cięcie. Dzisiaj miałam ostatnią wizytę i poprosiłam od razu o tabletki na zatrzymanie laktacji bo nie chcę karmić i tabletki antykoncepcyjne. Dostałam receptę na Cerazette, jak zapytałam kiedy mam zacząć stosować to w sumie nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi. Powiedział, że nie wie kiedy mam zamiar zacząć współżycie. Moje pytanie w związku z tym czy można zacząć zaraz po porodzie w sensie następnego dnia czy kiedy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najlepiej zachować wstrzemięźliwość seksualną przez pierwsze sześć tygodni po porodzie, a więc przez cały okres połogu.

Jest to czas, w którym organizm kobiety regeneruje się. Po połogu należy udać się do ginekologa, aby sprawdzić, czy macica prawidłowo się obkurczyła. Ginekolog oceni również proces gojenia i – jeśli wszystko będzie w porządku – zezwoli na powrót do aktywności seksualnej.

To właśnie wtedy najlepiej porozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji. Kobieta, która nie karmi piersią może rozpocząć stosowanie tabletek po zakończeniu połogu. O szczegółach proszę porozmawiać z ginekologiem.

Szczegółowe informacje na temat metod zapobiegania ciąży po porodzie znaleźć można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.