Kiedy wraca płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Mam 29 lat i pewien problem. Mianowicie po urodzeniu córki w sierpniu 2007 roku zaczęłam brać zastrzyki antykoncepcyjne, w sierpniu 2009 miałam ostatni zastrzyk. Pierwszą miesiaczkę po zastrzykach dostałam 21 lutego 2010. Bardzo chcemy mieć drugie dziecko i między 4 a 9 marca kochaliśmy się z mężem codziennie. 12 i 13 marca podczas toalety widziałam na papierze kilka takich cieniutkich nitek brązowego śluzu. Dzisiejszego dnia zrobiłam test, ponieważ myślam, że może się nam udało, i jest negatywny. Mam zamiar zrobić kolejny test za około tydzień. Czy jest szansa na zajście w ciążę w najbliższych tygodniach, może kilku miesiącach. Bo czytając różne fora, napisane jest, że 100% płodność wraca po około roku. Tak bardzo pragniemy drugiego dziecka. Bardzo proszę o poradę, co Pani o tym myśli. Z góry dziękuję.
29 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Spinanie się, usilna chęć zajścia w ciążę zazwyczaj dobrze nie wróży prokreacji. Jeśli zaczęła Pani miesiączkować po zakończeniu działania antykoncepcji hormonalnej, to nie ma przeszkód ku temu, aby zaszła Pani w ciążę. Jednak podkreślam, usilna chęć posiadania dziecka w z góry określonym terminie ("najbliższe tygodnie") naprawdę tylko utrudnia sprawę...

Dzisiaj wszyscy są przyzwyczajeni do natychmiastowych wyników, a czasami na dziecko trzeba trochę poczekać. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej Pani płodność w dość szybkim czasie wróci do normy. Dobrze by było, gdyby teraz zamiast skupiać się na chęci poczęcia, wykorzystała Pani dobrze czas i zaczęła Pani zażywać kwas foliowy (w dawce 0,4 mg na dobę, a nawet 0,8 mg na dobę), a także wykonała badanie przeciwciał przeciwko różyczce. Kwas foliowy jest wskazany u każdej kobiety planującej ciążę, a zwłaszcza u takiej, która stosowała antykoncepcję hormonalną (co najmniej miesiąc przed poczęciem, a najlepiej trzy miesiące).

Pozdrawiam!