Kiedy wykonać badanie obciążenia glukozą w ciąży?

Test obciążenia gkukozą wykonuje się między 24 a 28 tygodniem - oznacza to że mozna wykonać go do momentu skończenia 28 tygodnia? Czy do momentu skończenia 27 tygodnia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli lekarz, z uwagi na obciążenie cukrzycą w wywiadzie, nie zalecił wykonania testu obciążenia glukozą wcześniej, to standardowo wykonuje się go od początku 24. do końca 27. tygodnia ciąży.

Niemniej, jeśli jest taka możliwość, sugerowałabym nie zwlekać z tym do ostatniego momentu, ponieważ badanie to pozwala ustalić, czy ciężarna m.in. nie zapadła na cukrzycę ciążową, będącą nierzadkim skutkiem burzy hormonalnej typowej dla ciąży. Natomiast konsekwencje nieleczonej cukrzycy i cukrzycy ciążowej mogą być bardzo poważne. Zachęcam do lektury naszego artykułu, znajdzie w nim Pani więcej informacji na temat samego badania oraz chorób związanych z nieprawidłowościami poziomu cukru we krwi: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-glukozy-w-ciazy-cel-przygotowanie-przebieg-wynik.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.