Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę odmówić wykonania OGT?

Jestem w 20 tyg ciąży. Badania cukru są idealne (77). Mam broblem ze zrobieniem testu obciążenia glukozą ponieważ co 2h (czasami i w nocy wstaje) jem. A rano to aby otworze oczy to koniecznie muszę coś zjeść (jak zjem czuje się rewelacyjnie). Jak nie zjem to z samopoczuciem jest tragedia (mdłości, słabo, straszne bóle głowy). Czy to badanie test obciążenia glukozą można odmówić wykonania? (obawiam się o samopoczucie moje i dziecka po tak długim nie jedzeniu niczego.
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety test obciążenia glukozą to badanie obowiązkowe, wykonywane standardowo między 24. a 28. tygodniem ciąży, kiedy wykrycie cukrzycy jest najłatwiejsze, a zarazem kiedy ta choroba jest najbardziej niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Poza makrosomią płodu, dziecku w przyszłości grozi cukrzyca, ale też otyłość czy zaburzenia metaboliczne. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.

Choć istnieją czynniki ryzyka, które pozwalają przygotować się na ewentualność cukrzycy ciążowej (mam tu na myśli np. otyłość kobiety, palenie papierosów przed zajściem w ciążę czy wiek – powyżej 40. roku życia), to statystyki wskazują, że cukrzyca ciążowa pojawia się nieoczekiwanie, u pacjentek, które nie są obarczone takim ryzykiem w 50% przypadków. To sprawia, że badania OGTT jest naprawdę nieodzowne podczas ciąży. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://parenting.pl/test-obciazenia-glukoza-w-ciazy-jest-niepotrzebny.

W nawiązaniu do Pani obaw o złe samopoczucie, warto tutaj zaznaczyć, że choć faktycznie badanie jest zazwyczaj nieprzyjemne dla ciężarnych, to nie muszą one być na czczo, przystępując do OGTT. Wszystkie informacje o badaniu i przygotowaniu do niego odnajdzie Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy