Kiedy zniknie obrzęk nóg?

W maju zauważyłem, że jedną nogę mam większą niż drugą, poszedłem więc do lekarza, który zdecydował, że konieczna jest operacja usunięcia żylaków. Po braniu tabletek na krążenie (Diohespan max, cyclo-3-fort) i pięciu zastrzykach w brzuch obrzęk miał z czasem zniknąć. Od operacji noszę także pończochę uciskową. Niestety nie zniknął, a kolejny Doppler (u innego lekarza) wykazał zakrzepicę żył powierzchownych. Jestem po serii zastrzyków (10), od dziś mam brać Polocard. Kiedy ten obrzęk zniknie?

Lek. Tomasz Budlewski

Jeżeli nadal się utrzymuje konieczna ponowna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Jeżeli noga była operowana metodą klasyczną, obrzęk może się utrzymywać do 6 miesięcy - jest to niestety związane z techniką wykonania zabiegu i znaczną traumatyzacją (uszkodzeniem) tkanek. Obrzęk jest związany z przebudową tkanek miękkich w obrębie tkanki podskórnej, przez pierwsze 6-8 tygodni następuje tworzenie pierwotnej blizny w obrębie tkanki podskórnej, która następnie ulega przebudowie przez kolejne 6-12 miesięcy. Cały proces przebudowy jest związany ze wzmożonym ukrwieniem tkanek, którego efektem jest obrzęk. Czasami obrzęk jest także spowodowany pozostawionym niewydolnym perforatorem - można go zlokalizować podczas badania USG Doppler.
Postępowanie przeciwobrzękowe oprócz kompresoterapii (pończochy uciskowej) obejmuje elewację, czyli uniesienie kończyny, stosowanie leku Cyclo3Fort, ew. stosowanie leków przeciwzapalnych
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl