Kierunek leczenie i postępowania w przypadku cukrzycy typu 2

Stwierdzono o mnie cukrzycę 2 typu. Przy pierwszych badaniach miałem aż 17 (luty) jednostek, jednak wziąłem się za siebie, zwracam uwagę co jem (dieta bez fanatyzmu) 4-6 razy w tygodniu ok. 30 min. sportu - w rezultacie cukier trzyma się między 7-7,8 jednostek. Jaki to jest rezultat - dobry, zły w jakim kierunku iść dalej?

Witam! Leczenie cukrzycy typu 2 jest wielowymiarowe. Podstawą jest przestrzeganie diety oraz odpowiednia aktywność fizyczna. Ważnym elementem leczenia jest również farmakoterapia, ale w niektórych przypadkach wystarcza przestrzeganie zaleceń żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. W Pańskiej sytuacji poprawa wartości glukozy jest dobra, ale jeśli oznaczenia dotyczą glukozy na czczo to leczenie niefarmakologiczne może okazać się niewystarczające. W krótko trwającej cukrzycy typu 2 docelowo glikemia na czczo powinna wynosić 3,9–6,1 mmol/l natomiast glikemia 2h po posiłku powinna wynosić 3,9–7,8 mmol/l. Niestety nie opisał Pan dokładnie przebiegu cukrzycy, wyników wszystkich badań laboratoryjnych ani dotychczasowego leczenia, w związku z tym trudno udzielić szczegółowej odpowiedzi na Pańskie pytanie. Na pewno warto skonsultować problem z diabetologiem, który dobierze odpowiednie leczenie (prawdopodobnie leki doustne np. metformina). Kryteria wyrównania zależą od kilku czynników dlatego konieczne będzie wykonanie kilku badań dodatkowych np. glukozy na czczo oraz po posiłku, hemoglobiny glikowanej oraz lipidogramu. Zachęcam do konsultacji z diabetologiem. Pozdrawiam serdecznie!