Kilkugodzinne przerwy między przyjęciem antybiotyku a tabletkami antykoncepcyjnymi

Czy jeśli robię ponad 4 godziny przerwy między przyjęciem antybiotyku Duomox i tabletek antykoncepcyjnych Teenia to antybiotyk może wpłynąć na wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych bądź stężenie hormonów w organiźmie odpowiadające prawidłowej ochronie przed ciążą ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Nawet jeśli zrobiłaby Pani 12 godzin przerwy, antybiotyk wpływa na działanie antykoncepcji hormonalnej obniżając jej skuteczność. Ze względu na to konieczne jest stosowanie dodatkowej metody zabezpieczającej w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu.

Lek. Izabela Ĺawnicka

Szanowna Pani, Duomox jest silnym antybiotykiem, zalecałbym około 5 dniową wstrzemiężliwość po wyłaczeniu antybiotyku.

Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg