Kiretaż otwarty przy paradontozie

Czy w przypadku zaawansowanej paradontozy konieczne jest wykonanie kiretażu otwartego? Czy ten zabieg ma wogóle jakiś sens, przecież kość się sama nie odbuduje. Lekarz nie będzie wykonywał odbudowy kości tylko sam kiretaż. Czy w przypadku tej choroby mam stosować jakies specjalne środki higieny, czy wystarczy zwykła pasta, płyn i nitka.

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

kiretaż otwarty nie ma na celu odbudowy kości - dzięki temu zabiegowi możemy zmniejszyć głębokość kieszonek a dzięki temu przywrócić wydolność fizjologicznego mechanizmu ich oczyszczania
ewentualna odbudowa kości to odległy temat
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Ma Pani rację - kość się sama nie odbuduje, jednak zabieg kiretażu nie temu służy. Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu. Co do zabiegów domowych - dobrze stosować specjalne pasty ( dostępne powszechnie ), miękkie szczotki ( ew soniczną ), płyn, nitkę - dobrze zaopatrzyć się w irygator.