Konieczność wykonania cytologii u dziewicy

Witam, czy wykonanie cytologii u dziewicy jest konieczne.Spotkałam się z sytuacją kiedy lekarz ginekolog powiedział iż nie jest to badanie koneczne , gdyż kobieta która nie współżyła nie jest w grupie ryzyka. Mam 29 lat i nigdy nie byłam u ginekologa i nie wiem jak przygotować się do wizyty. Czy badanie oddbedzie się w sposób tradycyjny. Czy jeśli nie mam żadnych niepokojących objawów to mogę jeszcze odroczyć moment wizyty. Jedyne co budzi niepokój to powiekszenie miejsca w okolicy jajników po lewej stronie.

Aleksander Ropielewski

Prosze się nie niepokoić. Wystarczy poinformować ginekologa o tym, że jest Pani dziewicą a przeprowadzi badanie per rectum przy zachowaniu delikatności. Na pewno konieczna jest wizyta u ginekologa, jeżeli do tej pory nie miała Pani ku temu sposobności.