Czy dziewica powinna mieć cytologię?

witam, czy u 30 letniej dziewcy potrzeba jest cytologia? nie pale, nigdy nie mialam kontaktu z druga osoba, nie bylo raka w mojej rodzinie.
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Krioprezerwacja płodności

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Większość przypadków zachorowania na ten rodzaj nowotworu wiąże się z podjęciem aktywności seksualnej. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy nowotwór szyjki macicy jest powiązany z infekcją wirusową, a tym samym ze współżyciem. Z tej przyczyny zaleca się regularne przeprowadzenie wymazu cytologicznego u dziewic począwszy od 21 roku życia i powtarzanie go co 3 lata.

Więcej informacji o raku szyjki macicy znajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rak-szyjki-macicy-istota-profilaktyki

Co do samego badania proszę pamiętać, że nie powinno być wykonywane wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i później niż w 4 dniu przed kolejną menstruacją. Poinformowanie ginekologa o tym, że nie zaczęła Pani współżycia, pozwoli lekarzowi przeprowadzić badanie z większą delikatnością i uwagą, przy użyciu dedykowanego, cieńszego wziernika.

Szczegółowe informacje na temat cytologii znajdzie Pani w poniższych treściach:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty