Czy to faktycznie normalne podczas cytologii?

Witam, Jestem w 8 tc ciąży. Dzisiaj miałam zrobiona cytologie i czystość. Niestety ta cytologia była inna niż każda dotychczasowa, gdyż pierwszy raz boli. Podczas sikania odczuwam bol tak że łzy w oczach same się pojawiają jakby coś paliło w środku cewki mimo że żadnego zapalenia nie mam i dodatkowo mam delikatne plamienie (co nigdy się nie zdarzało) i zaiwazylam malutki skrzepik krwi. Czy to faktycznie normalne podczas cytologii w ciąży? Czy mam się już czym martwić...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u niektórych kobiet po cytologii pojawiają się dolegliwości takie jak ból, pieczenie czy plamienie lub krwawienie. Jest to skutek podrażnienia kanału szyjki macicy. Zazwyczaj dolegliwości tego typu odczuwają kobiety z ektopią czy nadżerkami, ale może się tak zdarzyć również przy nie do końca delikatnym założeniu wziernika lub pobraniu materiału do badań.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie.

Proszę pamiętać, że w trakcie wykonywania cytologii lekarz, wykorzystując specjalną szczoteczkę, zeskrobuje materiał z tarczy i szyjki macicy. To może powodować podrażnienie nabłonka, które jednak powinno trwać maksymalnie kilka dni.

Ponieważ jest Pani w ciąży, należy zachować szczególną ostrożność. Gdyby krwawienie przybrało na sile, a dolegliwości nie ustąpiły, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa w celu oceny dobrostanu płodu oraz prawidłowości przebiegu ciąży.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.