Konsekwencje nieusunięcia spirali

Witam!!! Mam bardzo trudne pytanie. Może przedstwię historię. 18 lat temu moja mama miała zakładaną spiralę (jakąś kauczukową podobno), dowiedziałam się o tym niedawo i bardzo mnie to martwi. Mama powinna ją wyjąć po 3 latach, a mineło 18!!! Jestem tym zszokowana bardzo, dlatego chciałabym się dowiedzieć, jakie mogą być tego konsekwencje. Od jakiegoś czasu moją mamę bardzo boli brzuch i lędźwia, boję się, że to może być rak, ale może to tylko zapalenie, albo coś się dzieje z tą spiralą i dlatego ją boli. Chcę wiedzieć, czy jest zagrożenie życia i czy to może byc rak albo inna trudna do wyleczenia choroba. Bardzo proszę o pomoc, jestem zrozpaczona. PS Oczywiście mama już jest umówiona na wizytę, ale chcę wiedzieć coś na ten temat już teraz.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U Pani matki lekarz najprawdopodobniej wykona  badanie USG w celu lokalizacji wkładki wewnątrzmacicznej, a następnie usunie ją. Wkładka pozostawiona w jamie macicy przez wiele lat mogła wrosnąć w mięsień macicy. Konsekwencje pozostawienia wkładki wewnątrz macicy na wiele lat nie powinny być groźne dla życia Pani matki. Natomiast ból brzucha i lędźwi może być wywołany zupełnie inną chorobą, dlatego Pani matkę powinien zbadać lekarz rodzinny, nie tylko ginekolog.

Ból okolicy lędźwiowej wskazywałby raczej na choroby nerek - np. odmiedniczkowe zapalenie nerek (towarzyszy mu gorączka, nudności), kolka nerkowa lub np. na dyskopatię. Ból brzucha może być związany z mięśniakami macicy, zapaleniem pęcherza (towarzyszy gorączka, częste parcie na mocz). Mam za mało informacji, aby postawić diagnozę, musi Pani poczekać na wizytę u lekarza, który zbierze wywiad od Pani matki i dokładnie ją zbada.

Lepiej będzie, jeśli nie będzie Pani martwić się na zapas - z dużym prawdopodobieństwem nie ma powodów do obaw. W oczekiwaniu na wizytę Pani matka może się przygotować, np. dokonywać pomiarów temperatury, przyjrzeć się swojemu moczowi (czy nie ma innej barwy niż zwykle, nie ma w nim krwi), kałowi (czy nie jest smolisty, czarny, czy nie ma w nim śladów krwi). Jeśli ból jest bardzo silny, należy przyspieszyć termin wizyty u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam!