Konsekwencje pominięcia jednej tabletki antykoncepcyjnej a ciąża

witam, tabletki anty biorę już 3 lata(minie w listopadzie) w drugim tygodniu brania tabletek nie wzięłam wogole jednej, następnego dnia już normalnie, natomiast po dwoch dniach od nie wzietej tabletki zaczelam plamic(a moze to byl okres) i teraz sie zastanawiam poniewaz konczy mi sie opakowanie . czy moglam zajsc w ciaze i czy Mam zacząć brać normalnie drugi listek czy zrobić przerwę i poczekać znowu na okres? prosze o szybka odpowiedz
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ryzyko ciąży potencjalnie istnieje, gdyż pominięcie tabletki może doprowadzić do przejściowego spadku stężenia hormonów (stąd plamienie).
Powinna Pani wykonać test ciążowy.
Jeśli jednak dotychczas tabletki antykoncepcyjne przyjmowała Pani regularnie i zgodnie z zaleceniami, cykle były bez owulacyjne, więc ryzyko zapłodnienia nie jest duże.
Powinna Pani zrobić 7dniową przerwę i rozpocząć nowe opakowanie.