Konsekwencje rozbicia termometru rtęciowego

Witam, od kiedy stluklam termometr (jego koncowke) i czasteczki rtęci znalazły sie na laptopie, kołdrze, prześcieradle i podłodze nie moge przestac myslec o tym, ze jakies jej czastki zostaly. Odkurzylam wszystko odkurzaczem, godzine wietrzylam pokoj, laptopa wyczyscilam jeszcze mokra sciereczka, jednakze pozniej przeczytalam, ze odkurzaczem jednak nie wolno. Zmienilam wtedy posciel i przescieradlo jednak wciaz nie opuszcza mnie mysl, ze cos zostalo. Co mam zrobic? Prosze o pomoc

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ilość rtęci w termometrze na szczęście jest bardzo niewielka. Jeśli dokładnie Pani usunęła kulki rtęci, to nie należy się zbytnio przejmować. Należy tylko profilaktycznie przez pewien okres czasu wietrzyć pokój. Laptop natomiast powinien zostać oddany do profesjonalnego czyszczenia, gdyż rtęć mogła dostać się pod klawiaturę gdzie panuje wyższa temperatura i może dochodzić do parowania pierwiastka. Ryzyko powikłań związane z tym incydentem jest bardzo niewielkie.