Koślawość kolan a szpotawość

Witam, od kiedy pamiętam mam pewną koślawość kolan, rzepka wraz z całym kolanem w czasie chodzenia bardzo mocno rotuje się do środka podczas wyprostu kończyn, gdy stoję z złączonym stopami moje kolana dzieli odległość max 2 cm 1.czy to jest szpotawość kolan? 2. Mam 25 lat czy mogę jeszcze za pomocą ćwiczeń zmniejszyć tę wadę? 3. Od niedawna biegam, czy powinnam dalej to robić? Pozdrawiam Paulina

Witam,
jeśli przy wyprostowanych nogach pomiędzy kolanami jest przerwa, wtedy możemy mówić o szpotawości (odstęp większy niż 4-5 cm). W Pani przypadku jeśli nie odczuwa Pani dyskomfortu i bólu, to nie doszukiwałbym się patologii. Jeśli chodzi o bieganie, to nie widzę przeciwwskazań, chyba, że występuje niestabilność w stawach kolanowych. Aby mieć 100% pewność warto udać się na konsultację do ortopedy.

Pozdrawiam

Z tego co Pani opisała trudno jest cokolwiek wywnioskować/zaproponować. Może to głupio zabrzmi, ale wszystko zależy od stóp. Dysfunkcja w stopie wpływa na ustawienie kolana a nawet stawu biodrowego. Jeśli Pani biega i chce nadal biegać, baa... i biegać jeszce bardziej ekonomicznie i co najważniejsze zdrowo dla stawów to najlepiej 'ocenić stopy i staw skokowy'. A po ocenie funkcjonalnej ewentualnie dobrać buty pronujące lub supinujące do biegania, ewentualnie można również zastosować wkładki do butów. Moim skromnym zdaniem najlepiej 'całościowo' to ogarnie fizjoterapeuta z wiedzą na temat KMI (Kinesis Myofascial Integration). Może on wówczas doradzić jakie buty zakupić i/lub zastosować terapię, która doprowadzi do skorygowania ewentualnych funkcjonalnych kłopotów. W sprawie dobrania butów do biegania z doświadczenia wiem, że w sklepach sportowych doradcy nie zawsze dobrze doradzają. Życzę radości ze zdrowego 'stylu/techniki' biegania.