Krążek dopochwowy a depilacja laserowa - czy są jakieś przeciwwskazania?

Witam, czy stosując krążek dopochwowy mogę poddać się laserowej depilacji? W przeciwwskazaniach do depilacji jest terapia lekami światłouwrażliwiającymi oraz zażywanie leków fotoalergicznych. Dodam, że stosując tabletki antykoncepcyjne mogłam się opalać na słońcu. Dziękuję! Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne skóry w przypadku stosowania leków są sprawą bardzo indywidualną, a mechanizm ich powstawania nie jest do końca jasny. Szczególnie niebezpieczna mogłaby być reakcja fotoalergiczna skóry, prowadząca potencjalnie, w szczególnie ostrych przypadkach, do szoku anafilaktycznego, będącego potencjalnie zagrożeniem życia.

Proszę dopytać osobę przeprowadzającą zabieg, czy krążek dopochwowy jest bezwzględnym przeciwwskazaniem depilacji laserowej. Estrogen zawarty w krążku i przedostający się z niego do krwiobiegu może uwrażliwiać skórę na działanie światła. Jednak stopień tego uwrażliwienia i towarzyszące mu efekty w zetknięciu z silnym źródłem światła są sprawą indywidualną. Myślę, że jeśli nie miała Pani przykrych doświadczeń podczas opalania, stosując doustną antykoncepcję hormonalną, to podobnie powinno być z krążkiem, który zawiera ten sam hormon, co tabletki.

Pozdrawiam serdecznie!