Krwawienie podczas zażywania leku przeciwkrzepliwego

Witam, we wtorek usuwałam dwa zęby przy osłonie antybiotykowej, zażywając acard 150 i clexsanę 60mg (TIA). Rana została zaszyta z uwagi na dłuższe krwawienie. Jednak krwawienie, choć niezbyt duże nadal się utrzymywało, wczoraj została mi odstawiona połowa acardu, jest dużo lepiej. Czy jest to naturalne i czy teraz kiedy krwawienie się zmniejszyło powinnam wrócić do poprzedniej dawki acardu. Czy powinnam poczekać na tej dawce aż całkowicie przestanie krwawić, czy ewentualnie sugeruje pan inne leczenie.

Witam! Podczas przyjmowania leku przeciwpłytkowego oraz leku przeciwkrzepliwego może dochodzić do przedłużonego krwawienia podczas zabiegów operacyjnych, także tych niewielkich takich jak usunięcie zęba. Niestety nie opisała Pani dokładnie historii choroby, ale wskazała Pani na przebyty epizod TIA, który był wskazaniem do zastosowania takiej terapii. W tej chwili optymalnym postępowanie wydaje się utrzymanie leku przeciwpłytkowego (Acard) w dawce 75 mg na czas krwawienia. Jest to również dawka profilaktyczna, więc nie ma powodów do obaw o brak ochrony przeciwpłytkowej. Po całkowitym ustąpieniu krwawienia (ocena stomatologa) powinna Pani powrócić do poprzedniej dawki (150 mg) ze względu na wskazania. Pozdrawiam serdecznie!

Witam. Proszę zażywać połowę Acardu do momentu aż rana przestanie krwawić. Zwykle przed ekstrakcją odstawia się całkowicie leki przeciwkrzepliwe. Pozdrawiam

Acard powinien być odstawiony 7 dni przed planowaną ekstrakcją. Odstawienie po usunięciu nie miało wpływu na zmniejszenie krwawienia. Rana goi się samoistnie stąd powoli krwawienie ustępuje. W takich sytuacjach wskazana jest codzienna konsultacja w gabinecie i ocena miejscowa stanu gojenia.

Poczekać aż ustabilizuje się skrzep 3-4 dni i wrócić do brania leków , sytuajcja całkiem normalna bo z definicji bierzemy leki przeciwkrzepliwe aby krew nie krzepła zbyt łatwo