Krwawienie śródcykliczne - czy są powody do obaw?

Biorę tabletki antykoncepcyjne m*********** już prawie rok, przy ostatnim opakowaniu przez przypadek wzięłam dzień wcześniej pierwszą tabletkę i po półtora tygodnia wystąpiło brązowe plamienie, a na następnego dnia lekkie krwawienie, potem ustąpiło i zostało lekkie plamienie, potem znowu to samo - trochę plamienia z krwią i tak już 2. dzień. Nie wiem, co się dzieje, czy to coś poważnego. Nigdy mi się tak nie zdarzyło. Ginekolog powiedział, żeby brać do końca i zrobić przerwę, ale ja nie chcę robić przerwy. Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyjęcie pierwszej tabletki z kolejnego opakowania dzień wcześniej to sytuacja, która zupełnie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Skrócenie przerwy w zasadzie nie powinno także wywołać takich objawów, jakie Pani opisała. Proszę jednak pamiętać, że krwawienia śródcyklowe to najczęściej występujące działania niepożądane występujące u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Ponieważ takie krwawienia mogą być jednak również wynikiem na przykład nadżerek, polipów czy innych schorzeń narządów płciowych, wskazana jest konsultacja ginekologiczna. Z opisu wynika, że tak też Pani zrobiła. Proszę zatem postąpić zgodnie z zaleceniami specjalisty ginekologa.