Który to właściwie tydzień ciąży?

Witam serdecznie!
Mam problem z określeniem wieku mojej ciąży... Od kilku lat mój okres waha się pomiędzy 30 a 33 dniami. Październik-listopad 32, natomiast listopad-grudzień 27 dni! Ostatnią miesiączkę datuję na 5 grudnia 2010 i od tamtej pory do dnia dzisiejszego nic, ok. 27 grudnia wykonałam test, który był negatywny. Jak już pisałam, w styczniu miesiączka się nie pojawiła, 19 i 21 stycznia wykonałam testy i obydwa były pozytywne. 24 byłam na USG i wyniki tego badania trochę mnie zaniepokoiły. Lekarz natomiast powiedział, że to bardzo wczesna ciąża, tylko nie za bardzo pasuje mi to z ostatnią miesiączką.
Ważną informacją może być to, iż pomiędzy 10 grudnia a 19 stycznia dużo podróżowałam.
Bardzo proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Standardowo wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, ale wiek jest weryfikowany w czasie pierwszego USG. Jeśli istnieje duża rozbieżność (z powodu opóźnionej owulacji), w kartę ciąży wpisuje się oba. Bardziej wiarygodny jest oczywiście wiek wg USG, który oznacza się z dokładnością do 3 dni (w pierwszych tygodniach ciąży). Wiek wg OM to tylko statystyka, ponieważ nie każda kobieta ma owulację 14 dnia cyklu.
Jeśli pęcherzyk jest znacznie mniejszy niż wynikałoby to z wieku kalendarzowego, oznacza się beta HCG z krwi dwukrotnie w odstępie 2 dni. Jeśli wartość się podwoi, zarodek rozwija się prawidłowo.