Czy ciąża rozwija się właściwie?

Witam, mam dwa pytania.

Jestem w ciąży. Pierwszy dzień ostatniego okresu to 25 stycznia 2012. 2 dni temu (20.03.2012) robiłam pierwsze badanie USG. Oto jego wynik: W powiększonej jamie macicy uwidoczniono pojedynczy pęcherzyk ciążowy. GS - 13,5 mm - 6,1 HBD. Wewnątrz pęcherzyka echo pojedynczego płodu CRL: 2,3 mm. FHR (+), YS: 3,6 mm, Ilość płynu owodniowego prawidłowa, kosmówka bez cech odklejenia, jajnik prawy bz, jajnik lewy bz. Od kiedy liczonej jest hbd? Od pierwszego dnia miesiączki, czy od momentu zapłodnienia? Jeśli od dnia miesiączki, to ciąża powinna być b. zaawansowana (8 tydz.). Czy wszystko jest w porządku? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Drugie pytanie dotyczy wymazu z kanału szyjki macicy przeprowadzonego w czasie ciąży - wykryto u mnie bakterię Burkholderia cepacia. Co to za bakteria? Czy jest ona groźna dla płodu? Jako że jest to I trymestr, lekarz wstrzymał się z zaaplikowaniem antybiotyków. Byłabym wdzięczna za informacje w tej sprawie, gdyż bardzo się niepokoję.

Witam serdecznie!

Wg daty ostatniej miesiączki w dniu badania była Pani w 8 tygodniu i 6 dniu ciąży. Wymiary dziecka w USG odpowiadają 6 tygodniowi, a zatem różnica w wieku ciąży wg OM i USG wynosi niemal 3 tygodnie. W obecnej sytuacji należało przyjrzeć się długości Pani cykli. Jeżeli były one nieregularne lub trwały powyżej 30 dni to nie ma najmniejszego powodu do niepokoju. Oznaczałoby to, że do owulacji oraz zapłodnienia doszło później. Jeżeli jednak Pani cykle były regularne, 28-dniowe, wskazane byłoby powtórzenie badania USG za 7-10 dni. Po tym czasie będzie możliwość obejrzenia wzrostu zarodka. W 6 tygodniu ciąży powinien być już widoczny zarodek z serduszkiem. Uwidocznienie akcji serca jest jednym z najważniejszych czynników rokujących dla dalszego rozwoju ciąży. Wyhodowany szczep bakterii należy do flory gram (-) i wymaga leczenia. Leczenie powinno być dobrane wg antybiogramu.

Pozdrawiam