Proteus Mirabilis a leczenie bakterii

Witam serdecznie mam na imie Marta i mam 31 lat. Jestem mężatką i obecnie jestem w ciąży. Jest to moja druga ciąża pierwsza zakończyła się poronieniem w drugim miesiącu. Ostatnio będąc u lekarza dowiedziałam się że ma zakażenie układu moczowego wywolane przez  bakterie Proteus Mirabilis. Chciałam się spytać jak wyleczyć się z bakterii Proteus Mirabilis? Czy jest to groźna bakteria i czy może mieć ona wpływ na ciąże? Czy kuracja antybiotykowa jest bezpieczna dla kobiety w ciąży. Bardzo się boję po pierwszej nieudanej ciąży nie wyobrażam sobie aby coś się miało mi przydarzyć jeszcze raz. Jak to się mogło stać w ogóle, że wykryto u mnie bakterię Proteus Mirabilis? Skąd ona się bierze? Czy można się nią zarazić od drugiej osoby czy pojawia sie jakoś samoistnie? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Małgorzata Panek
65 poziom zaufania

W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczna jest antybiotykoterapia. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, pamiętając aby poinformować go o ciąży.
Pozdrawiam

0
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania

Proteus mirabilis jest bakterią, która przede wszystkim powoduje zakażenia układu moczowego. Proteus jest to urzęsiona, Gram ujemna bakteria. Występuje powszechnie w środowisku. U człowieka fizjologicznie zasiedla układ pokarmowy. Jej cechą charakterystyczną jest znaczna ruchliwość. Bakteria bardzo często powoduje zakażenia układu moczowego, którym w sposób szczególny sprzyja cewnikowanie. Poza tym bakteria ta wytwarza amoniak, co powoduje podwyższeni pH, a co za tym idzie w nerkach łatwiej dochodzi do powstania kamieni. Infekcje tą bakterią stosunkowo trudno się leczy, bo antybiotyki mają ograniczone możliwości do przenikania do tych struktur.

Proteus mirabilis jest zwykle podatne na większość antybiotyków z wyjątkiem tetracykliny, jednak 10% -20% z P. mirabilis szczepów są odporne na cefalosporyny pierwszej generacji i ampicylin.

W ciąży wzrasta liczba czynników, która predysponuje do wystąpienia białkomoczu czyli do obecności bakterii w drogach moczowych. Bakteriomocz bezobjawowy, przy którym nie ma żadnych symptomów, występuje u 5–10% zdrowych ciężarnych kobiet. Objawy zapalenia pęcherza lub odmiedniczkowego zapalenia nerek występują u 2–4% ciężarnych i u większości (70–80%) poprzedzone są przez bakteriomocz bezobjawowy. Bakterio mocz w ciąży, nawet bezobjawowy, należy leczyć. Leczeniem powinien zająć się lekarz ginekolog. Bezpieczne antybiotyki w ciąży to: nitrofurantoina 2 razy 100 mg, amoksycylina 2 razy 50 mg, amoksycylina z kwasem klawulanowym 2 razy 625 mg, cefaleksyna 2 razy 500 mg, cefuroksym 2 razy 250 mg oraz fosfomycyna 3 gramy jednorazowo.

Ważne jest też czy prawidłowo pobrała Pani mocz-czyli ze środkowego strumienia, po podmyciu się. Jeśli nie, trzeba powtórzyć badanie.

Proszę zgłosić się do lekarza ginekologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty