Jak leczyć te ropne krosty na głowie?

Witam. Pojawiły mi się krosty ropne na głowie. Mój dermatolog zlecił badanie tej krosty - badanie z posiewem ropy (tlenowo). Dostałem wynik - dodatni. Wyszło: Klebsiella pneumoniae oraz Proteus mirabilis. Jutro chciałem isć z tym osobiście do lekarza, ale teraz nie wiem czy mogę, bo z tego co przeczytałem w internecie to jest to zakaźne, na pewno umówię się na wizytę telefoniczną. Proszę o pomoc, ponieważ w tym momencie jestem przerażony po tym co przeczytałem w internecie o tych bakteriach.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że zlecono Panu posiew ropnej wydzieliny znajdującej się w krostach.

Według wyników posiewu, jest Pan zarażony dwiema bakteriami: Klebsiella pneumoniae oraz Proteus mirabilis.

Pierwszy wymieniony patogen jest uznawany za superbakterię odporną na większość antybiotyków. Jest to pałeczka zapalenia płuc, która nie tylko powoduje tą chorobę, ale również zakażenia układu moczowego, pokarmowego oraz zapalenie opon mózgowo rdzeniowych. Dzieje się tak głównie przy obniżonej odporności organizmu.

Bakteria ta jednakże może być częścią flory bakteryjnej człowieka i bytuje głównie na skórze i jelitach. Można się nią zarazić drogą kropelkową oraz pokarmową. Występuje ona przede wszystkim na wilgotnych powierzchniach, na przykład mokrych ręcznikach czy ścierkach. Klebsiellą można się zarazić głównie w szpitalach oraz hotelach.

Leczenie tej bakterii to skomplikowany proces, ponieważ patogen ten jest odporny na większość antybiotyków. Pacjenci są zazwyczaj leczeni antybiotykami beta-laktamowymi. Kuracja trwa około trzech tygodni.

Natomiast w przypadku drugiej bakterii - Proteus mirabilis, jest to bakteria gram-ujemna. Bytuje ona u ludzi w przewodzie pokarmowym, ale również w zanieczyszczonej wodzie i glebie. Stanowić może ona udział w naturalnej mikroflorze organizmu.

Zakażenie tą bakterią może prowadzić do zapalenia układu moczowego, dróg oddechowych, zakażenia skóry, a także opon mózgowo-rdzeniowych.

W przypadku tego patogenu należy postępować zgodnie z wyznaczonym antybiogramem, gdyż bakteria ta jest odporna na wiele antybiotyków, również na tetracyklinę.

Na wizycie lekarz zdecyduje o najskuteczniejszej antybiotykoterapii zarówno tej doustnej, a także tej działającej miejscowo na zmiany skórne. Istotna tu będzie również odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/klebsiella-czym-jest-zakazenie-co-wywoluje-leczenie

A odpowiedź na podobne pytanie może Pan znaleźć pod tym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-bakterii-proteus-mirabilis

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.