Leczenie depresji a Hashimoto - czy nadal przyjmować leki przeciwdepresyjne?

Jestem (kobieta 51 lat) w trakcie wielomiesięcznego leczenia depresji z lękami. Na początku był V*** z M*** z dobrym skutkiem, a później po 3-miesięcznej przerwie próba innych środków. Objawy łagodniały przy kolejnych lekach (C***, potem C***, wspomagane H***) po czym nasilały się nagle. Może dodam, że nerwica wlokła się za mną latami nie utrudniając jakoś szczególnie życia, natomiast od półtora roku mam potężne problemy z napędem i z nastrojami od histerycznej rozpaczy po skrajną agresję. Obecnie zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto. W związku z tym mam pytanie, czy ta diagnoza może zmienić leczenie psychiatryczne? Czy w ogóle w tym wypadku leczy się depresje jako taką? Pytanie może dziwne, ale pomimo wstępnej diagnozy endokrynologicznej, na leczenie poczekam parę miesięcy, bo nie stać mnie na kolejne wizyty prywatne, a terminy są przyszłoroczne, wiec trochę jestem przerażona. Obecnie znowu biorę V***. Do wizyty półtora miesiąca i zastanawiam się czy mam przyzwyczajać organizm do V*** i przechodzić potem odstawienie? Proszę o informacje jak się leczy zaburzenia psychiczne w przypadku, gdy występują z przyczyn Hashimoto?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zdiagnozowanie u Pani choroby Hashimoto ma zasadniczy wpływ na Pani dalsze leczenie. Choroba Hashimoto jest związana z niedoborem hormonów tarczycy, co może objawiać się obniżonym nastrojem, spowolnieniem psychoruchowym. Wiele pacjentów leczących się na depresję bez widocznych rezultatów kierowanych jest na badania hormonalne, w trakcie których zostaje rozpoznana niedoczynność tarczycy.
Co to zmienia dla Pani? Bardzo dużo. W zależności od wyników TSH zostaną Pani przepisane hormony egzogenne, których regularne zażywanie może poprawić Pani samopoczucie i być może będzie mogła Pani całkowicie odstawić leki antydepresyjne.

Jeżeli jednak lekarz uzna, że depresja nie jest związana z niedoczynnością tarczycy wskazane będzie stosowanie obu leków jednocześnie. Oba preparaty nie interreagują ze sobą, dlatego nie będzie potrzeby modyfikacji leczenia.

Pozdrawiam