Leczenie przewlekłego krwiaka podtwardówkowego
W maju br. mój ojciec trafił do szpitala z powodu przewlekłego krwiaka podtwardówkowego i krwotocznego stłuczenia mózgu. Przyczyną było uderzenie głowy - być może w trakcie wysiadania z samochodu, po czym w nocy nastąpił atak padaczkowy w wyniku którego tata spadł z łóżka uderzając głową w podłogę. Ojciec jest cukrzykiem, ma nadciśnienie, jest alkoholikiem. Nigdy nie stosował się do zaleceń lekarzy. Myślę, że dość często się przewracał. Po tym jak trafił w maju do szpitala był leczony z powodu zaburzeń zachowania świadomości z pobudzeniem psychoruchowym. Z kart wypisowych z ostatniego szpitala w jakim przebywał: następowały stany niepokoju z pobudzeniem psychoruchowym, nielogiczny kontakt, zaburzenia orientacji w czasie i miejsca, halucynacje wzrokowe i słuchowe, pacjent zdezorientowany, bez logicznego kontaktu, niedorzeczny, urojeniowa interpretacja otoczenia, utrudniony kontakt słowny, niepokój manipulacyjny. W oddziale leżący, niespokojny, prowadzi nielogiczna samorozmowę, okresowo głośny, w nocy nie sypia. Dwukrotnie wykonano badanie tomografii komputerowej mózgu. Opis z 03.07 - uogólniony zanik korowo-podkorowy, lokalne poszerzenie przymózgowej przestrzeni płynowej w okolicy czołowo - ciemieniowej o przybliżonych wym. 6,5x1,5cm (wodniak - lokalny zanik). W częściach postawnych obu płatów czołowych i skroniowych widoczne są nieregularne obszary hypodensyjne typu malacyjnego - o możliwej etiologii pourazowej. Zmiany bardziej nasilone po stronie prawej. Poza tym tkanka mózgowia bez innej patologii ogniskowej. Układ komorowy symetryczny, poszerzony. Komora III o szer. 1,5cm. Struktury centralne nieprzemieszczone. Zbiorniki podstawy o prawidłowej konfiguracji. Struktury tylnej jamy zmian nie wykazują. Szczelina pęknięcia w kości potylicznej-pośrodkowo boczne po stronie prawej. Świeżej wynaczynionej krwi w obrębie jamy czaszki badanie TK nie wykazało. TK 08/08 - w porównaniu do badania z dnia 03/07 całkowita regresja przestrzeni płynowej w okolicy czołowo ciemieniowej lewej, progresja wielkości obszarów wstecznych na podstawie płata czołowego, poza tym obraz pozostałych struktur mózgowia i móżdżku, łącznie z układem komorowym stacjonarny. Cech świeżego krwawienia nie uwidoczniono. Obecnie ojciec przebywa od tygodnia w domu. Wydaje się, że zamiast być lepiej, jest coraz gorzej. Całkowicie przestał mówić, śpi praktycznie cały czas, nie chce jeść, brak jakiegokolwiek kontaktu z nim. szczerze powiem że niechętnie leczono ojca, prawdopodobnie z powodu jego problemu z alkoholem. Czy jest coś co możemy zrobić, czy jest szansa na poprawę jego stanu zdrowia? Proszę o jakąś interpretację tych badań tomografii.

MĘŻCZYZNA, 54 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania
W badaniach tomografii komputerowej uwidoczniono uogólniony zanik mózgu czyli jego atrofię. Może to być spowodowane m.in. nadmiernym spożywaniem alkoholu. Tego typu zmiany anatomiczne są nieodwracalne, nie mówią jednak o stanie klinicznym pacjenta. Możliwa jest jego nieznaczna poprawa. Obecnie nie ma cech krwawienia-to dobra wiadomość. Zbyt wysokie poziomy cukrów we krwi powodują zmiany w małych naczyniach tzw. zmiany miroangiopatyczne. Można je zobaczyć w obrazach głowy w tomografii komputerowej i w rezonansie magnetycznym. Mogą one powodować tzw. mikroudary lub prowadzić do napadów padaczkowych. Dlatego bardzo ważne jest dobra kontrola cukrów we krwi, aby nie doprowadzić do powstania nowych zmian. Zmiany widoczne w obrazie mózgu przekładają się na zmiany w zachowaniu Pana ojca. Prowadzi to do powstania tzw. zespołu psychoorganicznego czyli różnych zaburzeń psychicznych, których przyczyną są zmiany organiczne.
Leczenia takiego stanu jest trudne. Zazwyczaj zajmuje się nim psychiatra i neurolog. Na pewno należy znaleźć przyczyny, które spowodowały pogorszenie stanu chorego czyli w przypadku Pańskiego ojca alkohol i cukrzycę. Leczeniem cukrzycy przy pomocy tabletek lub insuliny powinien zająć się lekarz. W przypadku Pana ojca, zwłaszcza kiedy głównie leży w łóżku, ważna jest rehabilitacja. Zespół psychoorganiczny jest niestety stanem trwałym, jego leczenie jest trudne, można jedynie zapobiegać jego progresji. Jeśli stan Pańskiego ojca ulegnie nagle znacznemu pogorszeniu, konieczna jest wizyta w szpitalu i zrobienie obrazu głowy w celu wyeliminowania np. krwawienia.