Leczenie zgagi - interpretacja wyników

Witam. Chciałbym się pozbyć zgagi. Robiłem badanie na obecność Helicobcter pylori (krew). Nie mam obecnie możliwości zjawienia się u lekarza i potrzebuję waszej porady. Wynik badania: Poziom przeciwciał IgG anty - Helicobacter pylori: TV - 0,13 wynik ujemny TV < 0,75 wynik ujemny TV > 0,75 < 1,00 wynik wątpliwy TV >= 1,00 wynik dodatni. Czy ten wynik wystarczy, aby postawić diagnozę i przepisać odpowiedni lekarstwa? Czy dodatkowo muszę robić gastroskopię?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Przedstawiony przez Pana wynik jest ujemny, co oznacza że nigdy nie miał Pan infekcji Helicobacetr pylori. Bakteria ta jest jednak predysponuje do wystąpienia choroby wrzodowej, która objawia się silnymi bólami żołądka i całego podbrzusza.

Zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku, która związana jest z niewydolnością zwieracza przełyku. Objawy zwykle nasilają się podczas leżenia lub błędów dietetycznych (ostre przyprawy, smażone potrawy). Przy tego typu zgłaszanych dolegliwościach zwykle przepisywane są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Zwykle odstępuje się od badań endoskopowych.

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego koniecznie wymaga konsultacji lekarskiej. Konieczne jest uszczegółowienie wywiadu (kolor krwi), wykonania badań na krew utajoną, a także osobiste zbadanie pacjenta,w  czasie którego będzie można wykluczyć hemoroidy i inne choroby odbytu i odbytnicy. W trakcie wizyty lekarz zdecyduje, czy jest wskazane do wykonania kolonoskopii. Jeżeli jest Pan po 50 roku życia kolonoskopia jest badaniem zalecanym, przesiewowym w kierunku raka odbytnicy.

Niestety nie podaje Pan swojego wieku ani chorób towarzyszących co utrudnia dokładniejszą ocenę. Zachęcam do jak najszybszej wizyty u specjalisty, gdyż krew w stolcu zawszze jest objawem niepokojącym wymagającym diagnostyki.

Pozdrawiam.