Czy lek inhalacyjny jest odpowiedni dla dziecka z jedną nerką?

Witam, mam pytanie. Moja córeczka 4 letnia miała w 3 m-cu usuwaną nerkę z powodu wodonercza. Jest bardzo wesołą dziewczynką, od września ubiegłego roku uczęszcza ona do przedszkola, przez które niestety często nam się przeziębia. W lutym br miała usuwany 3 migdal, po 2 m-cach znów nam zachorowała, objawy: kaszel, katar. Córcia dostała lek p******* do inhalacji. Od jednego z lekarzy dowiedziałam się, że ze względu na brak jednej nerki, nie powinna brać tego leku, dlatego, że ten lek jest na sterydach. Czy to prawda? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Lek przepisany Pani dziecku rzeczywiście jest preparatem zawierającym jako substancję czynną glikokotykosteroid. W związku z tym, że jest to postać wziewna jest niemal w pełni pozbawiony ogólnych działań niepożądanych w tym działania na nerki. Tego typu zjawiska, w postaci zwiększenia przesączania kłębuszkowego, z retencją płynów i sodu, oraz utratą potasu - występują u mniej niż 1/1000 przypadków osób stosujących ten preparat.
Aby doszło do tego typu działań niepożądanych lek ten musiałby być używany długo (ponad miesiąc) w dużych dawkach. W przypadku leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych dawki te są małe a leczenie krótkie.
W związku z tym, że Pani córka ma tylko jedną nerkę należy zachować dozę uwagi. Być może warto byłoby się skonsultować z nefrologiem dziecięcym.

Proponuję powtórną wizytę u lekarza, który przepisał tę terapię i wyjaśnienie z nim swoich wątpliwości. Być może zaproponuje inne bezpieczniejsze rozwiązania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty