Leki na obniżenie wysokiego cholesterolu

Witam,bardzo prosze o informacje,czy sa jakies leki na obnizenie wysokiego cholesterolu,bo dotychczas stosowane Crestor,Ato...?,Zocor powodowaly wysokie oslabienie/mam chorobe niedokrwienna serca i nadcisnienie/ i musialam kazdorazowo je odstawic.Bardzo prosze o pomoc.Jolanta l.62

Lekami, które stosuje się na podwyższenie cholesterolu są statyny. Są to wspaniałe leki, które obniżają poziom cholesterolu, spowalniają miażdżycę, a nawet zmniejszają miażdżycę. Poza tym przedłużają życie, zapobiegają nawrotom zawału serca, zapobiegają zawałom mózgu. Jest kilka rodzajów statyn. Crestor - rosuvastatyna, atoris - atorvastatyna. Dwa nowoczesne leki.Warto więc się trochę przemęczyć i wziąć proponowane leki. Zwykle objawy uboczne ustępują z czasem. W jednostkowych przypadkach leki te mogą powodować uszkodzenie mięśni. Żeby wykluczyć to powikłanie można w trakcie leczenia zrobić badanie krwi na CK. Jeśli będzie niskie to ok. Jeśli będzie wysokie to będzie oznaczało, że nie może pani takich leków brać.