Leukoarajoza w wyniku MR głowy u 42-letniej osoby

Witam serdecznie. Podczas badania MRI głowy wykryto u mnie przypadkowo obszary leukoarajozy w tylnych rogach komór bocznych do 1cm i dróbne zmiany naczyniopochodne. Badanie neurologiczne dobre, okulistyczne dobre, badanie PMR dobre. Obraz MRI stabilny przez prawie dwa lata. Wg. kilku radiologow i kilku neurologów obraz zmian i cała reszta nie odpowiadają SM. Mam 42 lata, astmę i duszności i sporą nadwagę. Moje pytanie to,czy leukoarajoza często jest diagnozowana u ludzi w średnim wieku?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza neurologa. Po przeanalizowaniu wszystkich już wykonanych badań będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Pojęcie leukoarajoza jest pojęciem radiologicznym, dotyczy charakteru i lokalizacji zmian. Najczęstszą przyczyną jej powstania jest nadciśnienie tętnicze.
Biorąc pod uwagę obecność zmian naczyniopochodnych należałoby wyeliminować choroby oraz czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które mogą doprowadzić do powstania zawału serca lub udaru mózgu.
W pierwszej kolejności jest to nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, otyłość i inne.