Leukoarajoza okołokomorowa w obrazie rezonansu magnetycznego jądrowego a stwardnienie rozsiane

Witam serdecznie. Czy leukoarajoza okołokomorowa w obrazie mri jest typowa dla stwardnienia rozsianego? I czy spotyka się ja u osób w wieku 41 lat? Dodam, że pozostałe badania w tym badanie płynu mózgowo-rdzeniowego nie wykazały patologii. Mój neurolog twierdzi,że to nie SM. Dziękuje...

Leukoarajoza (ang. leukoaraiosis) – opisowe pojęcie radiologiczne określające rozlane zmiany w istocie białej mózgu, zlokalizowane głównie wokół komór mózgu i wykrywane w badaniach obrazowych jako zmiany hipodensyjne w KT oraz hiperintensywne w sekwencji T2 oraz FLAIR w MRI. Częstość leukoarajozy jest większa u ludzi starszych. Jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy proponuje się przewlekły proces niedokrwienny. Leukoarajoza może objawiać się drobnymi deficytami neurologicznymi i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi albo poważnymi deficytami powodującymi głęboką niepełnosprawność i otępienie[1]