Leukoarajoza okolokomorowa i drobne ogniska hiperinensywne w obrazie rezonansu magnetycznego a mrowienia kończyn

Czy leukoarajoza okolokomorowa i drobne ogniska hiperinensywne w obrazie mri nie bedace wynikiem stwardnienia rozsianego moga powodowac drobne deficyty neurologiczne, czy odczucia typu delikatne mrowienia konczyn?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Leukoarajoza okołokomorowa jako wyraz przewlekłego procesu niedokrwiennego jak najbardziej może być przyczyną opisanych objawów neurologicznych.

Leukoarajoza (ang. leukoaraiosis) – opisowe pojęcie radiologiczne określające rozlane zmiany w istocie białej mózgu, zlokalizowane głównie wokół komór mózgu i wykrywane w badaniach obrazowych jako zmiany hipodensyjne w KT oraz hiperintensywne w sekwencji T2 oraz FLAIR w MRI. Częstość leukoarajozy jest większa u ludzi starszych. Jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy proponuje się przewlekły proces niedokrwienny. Leukoarajoza może objawiać się drobnymi deficytami neurologicznymi i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi albo poważnymi deficytami powodującymi głęboką niepełnosprawność i otępienie[1]