Leukocytoza z idealnym crp...

Witam. Jestem w 30 tc. Poprzednie badania krwi robiłam w 12 tc i wtedy wyniki były w normie. Leukocyty wynosiły ok. 13 tys. Ostatnia morfologia wykazała jednak znaczy wzrost leukocytów do 20,2 tys., podczas kiedy reszta wyników mieści się w granicach normy. Lekarz zalecił mi kolejną morfologię po uprzedniej antybiotykoterapii oraz dodatkowe badanie crp. Aktualne wyniki to 17,8 tys. leukocytów, crp 3,6. Co to może oznaczać? Czy może to być jakiś stan zapalny, np. zęba, podczas którego crp nie wzrosło? A może taka leukocytoza w III trymestrze ciąży normalna? Proszę o odpowiedź, bo strasznie się martwię.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W czasie ciąży faktycznie liczba leukocytów może wzrastać i utrzymywać się powyżej normy.

Aby wykluczyć nieprawidłowości, konieczne jest uważne zbadanie pacjentki (węzły chłonne, wątroba, śledziona) oraz ocena morfologii - co istotne także rozmazu ręcznego, który ma większą wartość niż ten z analizatora.

Jeżeli pozostałe parametry morfologii są w normie, rozmaz jest prawidłowy, a w badaniu lekarz nie znajduje niczego niepokojącego, trzeba przyjąć, że wysoka liczba leukocytów jest związana z ciążą. Oczywiście istotna jest kontrola - nie tylko przez okres ciąży, ale także po.

Pozdrawiam serdecznie