%LUC powyżej normy

Proszę mi wyjaśnić, co oznacza % LUC. Mam to podwyższone i wynosi 4,9. Proszę mi też napisać, czy jeśli mam podwyższone OB do 22, to mam się niepokoić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skrótem %LUC oznacza się odsetek tzw. dużych niebarwiących się komórek wśród krwinek białych. Analizatory automatyczne nie są jednak w stanie dokładnie ocenić białych krwinek, stąd jeśli jest to jedyne odchylenie w wyniku Pani morfologii (a jest ono niewielkie) to nie ma powodów do obaw. Najlepszym badaniem pozwalającym ocenić białe krwinki jest rozmaz ręczny krwi, który w razie wątpliwości można wykonać.

Nieco podwyższona wartość OB świadczyć może o obecności stanu zapalnego.

Pozdrawiam.