Luteina w okresie przedmenopauzalnym

Mam 55 lat. Miesiączkuję regularnie. Nie mam jeszcze charakterystycznych objawów menopauzy. Od 5 lat przyjmuję luteinę 16-25 dzień cyklu. W wieku 29 lat usunięto mi szyjkę macicy ze względu na nowotwór przedinwazyjny. Lekarz ginekolog-endokrynolog (jestem pod opieką 20 lat) zalecił przyjmowanie luteiny.

Mam pytania:

1. Czy luteina powoduje jakieś skutki uboczne?

2. Jak długo można ją przyjmować?

3. Czy to prawda, że przyjmowanie luteiny przedłuża miesiączkowanie?

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie! Luteina jest syntetycznym progesteronem, żeńskim hormonem płciowym wytwarzanym przez ciałko żółte. Jego suplementacja powinna mieć miejsce w ściśle określonych wskazaniach. Ze względu na Pani wiek spodziewam się, że była to niewydolność fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego. Decyzję o czasie stosowania preparatu zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Nie ma ścisłych danych mówiących o czasie przyjmowania preparatu. Suplementacja powinna być tak długa, ile wymaga tego stan pacjentki. Każda substancja egzogenna może powodować działania niepożądane. Luteina może powodować senność, zaburzenia koncentracji i uwagi, uczucie lęku, stany depresyjne, bóle i zawroty głowy. Może także wystąpić lub nasilić się występująca wcześniej depresja. Sporadycznie obserwowane są krwawienia z dróg rodnych. W kwestii ostatniego pytania, luteina nie odpowiada za wydłużenie czasu miesiączkowania, a sama je wywołuje. Przyjmowanie preparatu w drugiej połowie cyklu i następcze jego odstawienie powoduje złuszczenie endometrium, znane nam jako krwawienie miesięczne. Najprawdopodobniej, gdyby przestała Pani przyjmować Pani preparat, Pani miesiączki przestałyby być regularne, o ile występowałyby w ogóle. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty