Luźny stolec u syna

Mój 13-letni syn od miesiąca załatwiając się, zwrócił uwagę, że jego stolec jest zawsze luźny i rzadki. Załatwia się tak co najmniej trzy razy na dzień. Ponadto nic go nie boli. Niepokoi mnie to, gdyż zawsze miał stolec twardy. Dodam, że dojrzewa i dużo je. Podaję jego wyniki badań i proszę o analizę. WBC - 7,69X103/UL, RBC - 4,44X106 UL; HGB - 12,0; HCT - 35,0%, mcv - 78,8Fl; MCH -  27,0 pg, MCHC - 34,3 g/dl, RDW - 14,0%, PLT - 227 tys./mm3, Na+ - 136 mmol, K+ - 3,7mmol, Cl - 100 mmol, glukoza w surowicy 7,0 mmol. Proszę o informację, co może być przyczyną tych luźnych stolców i czy badania są prawidłowe. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Lużne stolce od ok. miesiąca nie są prawidłowym symptomem. W morfologii Pani syna są cechy niedokrwistości, warto byłoby wykonać gospodarkę żelazową. Dość niski jest potas, pewnie wtórnie do nieprawidłowych wypróżnień.

Przede wszystkim jednak nieprawidłowy jest poziom glukozy we krwi - za wysoki, co wymaga niezwłocznej diagnostyki w kierunku cukrzycy (zakładam, że badania były robione na czczo). Zjadanie większych ilości jedzenia obok zwiększonego pragnienia, jest jednym z podstawowych objawów cukrzycy.

Proszę więc udać się pilnie do pediatry, celem wykonania dalszych badań.