Łyżeczkowanie jamy macicy z powodu polipów

Witam miałam łyżeczkowanie miałam bardzo dużo polipów wszystkiego mi nie usunięto czekam na wynik lekarz mówi że wymagam prawdopodobnie dalszego leczenia.Czy mogę mieć raka?czy polipy się odnawiają?Proszę o wytłumaczenie mi tej nie po kojącej sprawy bo bardzo się boję.Z góry dziękuję

Witam,
polipy narządu rodnego powstają najprawdopodobniej na skutek zaburzeń hormonalnych - przewagi estrogenów.
Przerost błony śluzowej może dotyczyć zarówno kanału szyjki, jak i jamy macicy.
Być może u Pani nie udało się usunać wszystkich polipów w czasie jednego zabiegu (np. potrzebne byłoby wykonanie dodatkowej histeroskopii) lub lekarz prowadzący zdecydował o włączeniu leczenia farmakologicznego polipów.

Polipy są zmianami łagodnymi i nie są zaliczane do tzw. stanów przedrakowych, co nie oznacza, że nie może na ich podłożu rozwinąć się proces złośliwy. W bardzo małym odsetku odnotowuje się obecność raka w obrębie polipa. Dlatego też tak ważne jest, by kobieta, u której stwierdzono polipa, szczególnie trzonu macicy, znajdowała się pod opieką i w stałej kontroli ginekologicznej.

Pozdrawiam!