Macica powiększona o policyklicznych obrysach w TK miednicy małej
Witam,mama(59l)ostatnio zarobiła TK miednicy małej wynikDANEKLINICZNE: Nieczytelne KT miednicy wykonano przed i po podaniu iv. środka kontrastowego warstwami gr. 2,5 mm oraz po doodbytniczym podaniu środka kontrastowego. Niewielka ilośc płynu w miecnicy małej. Macica powiększona,o policyklicznych obrysach -mięśniaki? inne? dokładniejsza ocena w badaniu KTniemożliwa. Poza tym nie stwierdza się patologicznych struktur w obrębie miednicy małej.WęzłyChłonneNiepowiększone. Cz to coś złego??

KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu
Niekoniecznie, ale badanie TK nie jest dobrym badaniem do oceny macicy. Obraz sugeruje zapewne mięśniaki - o wiele dokładniejsze w tym wypadku będzie ultrasonograficzne ginekologiczne badanie przezpochwowe.
Witam serdecznie,
Wynik badania może świadczyć o mięśniakach macicy, czyli o łagodnym guzie macicy. Może być to tez inna nieprawidłowość, której nie można określić w badaniu TK. Wówczas należy wykonać badanie kolposkopowe wraz z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, które przyniesie jednoznaczne odpowiedzi.
Proszę skonsultować się z ginekologiem, celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.