Mam 165 cm wzrostu i 65 kg: jak schudnąć 10 kg?

Witam ! Mam 15 lat, 165 cm wzrostu i ok. 65 kg wagi. Jestem kobietą. Bardzo chciałabym schudnąć 10 kg. Nie jestem chora na żadne choroby przewlekłe. W mojej rodzinie nikt nie ma nadwagi. Stosowałam kiedyś dietę, na której schudłam 3 kg przez 1 tydzień, ale nie dotrwałam do końca i po jakimś czasie dostałam efektu jo-jo i przytyłam 6 kg. Moja aktywność fizyczna jest średnia. Codziennie spaceruję ok. 30 min. Ćwiczę na zajęciach fizycznych w szkole. Mam straszne wymiary !;( Udo: 58 cm, łydka: 38 cm, biodra: 95 cm, talia: 66 cm. Tłuszcz najbardziej odkłada się na biodrach, udach i pupie. Myślę, że mam figurę gruszki. Kiedyś byłam smukła, a teraz wyglądam okropnie. Mój przykładowy jadłospis: Śniadanie: 2 kanapki, herbata, 2 śniadanie: 1 kanapka, baton, obiad: zupa+drugie danie (czasami dokładki), kolacja: kanapki, herbata. Jem nieregularnie, przyczyną jest uczęszczanie do szkoły, ponieważ o różnych godzinach kończę lekcje i jest to trudne. Proszę o jakąś dietę, przy okazji jadłospis i jakieś ćwiczenia zwłaszcza na nogi. Proszę o odpowiedź, z góry bardzo, bardzo dziękuję :)
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Witam.

Twoja masa ciała świadczy o nadwadze, dlatego powinnaś zacząć dbać o swój styl życia. Obecnie coraz częściej młodzież w Twoim wieku cierpi na nadmiar masy ciała, co jest bardzo niekorzystne dla ich zdrowia w chwili obecnej i w przyszłości.
Jednak mimo to jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Musisz wiedzieć, że utrata tkanki tłuszczowej to proces długotrwały, wymaga czasu i poświęceń, ponieważ w przeciwnym razie wystąpi efekt jojo i inne niekorzystne dla Twojego organizmu skutki. Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne. Możesz jednak już od dziś zacząć zdrowo się odżywiać.
Powinnaś unikać:
- słodyczy, cukierków
- wody smakowej, napojów gazowanych, napojów słodzonych, nektarów
- serków topionych i typu fromage, które mają bardzo dużo tłuszczu (zastąp je serem twarogowym chudym i półtłustym, sporadycznie żółtym, serem feta light, serkami wiejskimi light)
- jogurtów owocowych (zastąp je naturalnymi z dodatkiem świeżych owoców)
- bułek i pieczywa pszennego białego (zastąp go pieczywem pełnoziarnistym lub graham)
- produktów smażonych i w panierce (jedz mięso gotowane, pieczone czy duszone bez obsmażania)
Dodatkowo:
- Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny- 3 duże i 2 małe posiłki (nie więcej)
- Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
- Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.
- Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.
- Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.
Więcej dowiesz się z artykułu www. abcdieta. pl/dieta-dla-nastolatka oraz www. abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną. Codziennie bądź aktywna minimum 30 minut. Wsiądź na rower, pobiegaj, czy zapisz się na zajęcia dodatkowe. Polecam również basen. W domu ćwicz razem z nami. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty