Mam problem po odstawieniu tabletek:(

Witam. Mam mały problem. Po ostatniej miesiączce, tj. 25 września wzięłam 4 tabletki z nowego opakowania. Następnie postanowiłam przestać je brać i odstawiłam. 5 Października wystąpiło plamienie, trwało 3 dni Chciałabym się dowiedzieć jak je zakwalifikować, czy jako miesiączka i początek nowego cyklu? Czy to krwawienie było nowym cyklem czy też "plamieniem okołoowulacyjnym"? Planujemy dziecko i chciałabym wiedzieć jak liczyć i obliczać ewentualne dni płodne. Czy w takim przypadku to 5 październik staje się pierwszym dniem cyklu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Inaczej patrzymy na cykl fizjologiczny, a inaczej na sztucznie sterowany hormonami. W opisanym przypadku rozpoczęła Pani cykl sztuczny, a następnie po odstawieniu tabletek wystąpiło krwawienie, które miało charakter krwawienia z odstawienia, a nie miesiączki. Nie było więc to naturalne rozpoczęcie kolejnego cyklu. Trudno powiedzieć, kiedy teraz wystąpi owulacja. Co więcej kolejne cykle również nie muszą być regularne. Najlepiej by było, gdyby nauczyła się Pani obserwować objawy dni płodnych lub podeszła do całego tematu zachodzenia w ciążę bez zbędnych emocji i presji na czas. Często najskuteczniejszą metodą jest cieszenie się seksem bez zabezpieczeń, a natura sama podpowiada kiedy jest ten czas.

Pozdrawiam serdecznie!