Czy mam odstawić pigułki mimo niedokończonego blistra?

Z powodu wyjazdu urlopowego i przypadającej na ten czas miesiączki postanowiłam rozpocząć drugi blister nie robiąc tygodnia przerwy na okres. Dodam, że pigułki przyjmuje od 5ciu lat, od trzech Y***. Kiedyś już tak zrobiłam i prócz krótkiego (2 dni) plamienia - nie było żadnych dolegliwości. Tym razem po około 2 tygodniach zaczęło się lekkie plamienie, minęły już 4 dni i jest coraz gorzej. Dziś się to nasiliło i doszły bóle, które miewam w trakcie miesiączki. Zostało mi jeszcze 6 tabletek i nie wiem czy powinnam przerwać ich zażywanie, żeby nastąpiła miesiączka, czy brać je nadal do końca? Boję się, że po odstawieniu i tygodniu przerwy może mi się rozregulować cykl i zajdę w ciążę pomimo przyjmowania pigułek.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Oczywiście sposób, w jaki Pani próbowała przesunąć wystąpienie krwawienia z odstawienia jest prawidłowy i dopuszczalny. Rozpoczęcie nowego blistra z pominięciem siedmiu dni przerwy powinno skutkować przesunięciem miesiączki.

W okresie stosowania drugiego blistra mogą wystąpić plamienia, a nawet krwawienie międzymiesiączkowe.

Po siedmiodniowej przerwie należy kontynuować tabletki z kolejnego blistra.

Konkludując: może Pani kontynuować blister do końca, zrobić siedmiodniową przerwę (lub krótszą) i zaczekać na krwawienie z odstawienia.

Z informacji podanych przez Panią wynika, że jest to trzeci tydzień przyjmowania tabletek - może Pani więc nie kontynuować zażywania tabletek z blistra oraz zaczekać na krwawienie z odstawienia , a po siedmiodniowej (lub krótszej przerwie) rozpocząć kolejny blister.
Takie postępowanie przy regularnym zażywaniu tabletek zgodnie z instrukcją nie powinno wpływać na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!