Mam regularny okres co 24 dni, od tygodnia mam wzdęty brzuch
Okres mam regularnie, ale od 2 tygodni około mam wzdęty brzuch jak balon, wieczorem mocniej, a rano mniej i wiem, że zatrułam się 2 razy w pracy wodą z kranu, bo coś tam pękło i wszystkie miałyśmy wymioty i biegunkę i wzywałam pogotowie. Przeszło, ale teraz noszę kawę i herbatę w termosie i mam spokój, ale brzuch został. Udałam się z tym problemem do lekarza ogólnego dziś rano, bo zaczęło mnie to martwić.
Dostał leki na receptę za 50 zł oraz skierowanie na usg jamy brzusznej na przyszły tydzień, a także na badanie krwi na poniedziałek. Lekarka mi też powiedziała, że dla pewności mam tez kupić test ciążowy i zrobić jutro, bo wcale nie jest powiedziane, że brak okresu to ciążą, a takie coś się zdarza. Dzisiaj też nie mam apetytu (wypróżnienia normalne, po każdym posiłku muszę skorzystać z toalety, bo mam wrażenie, że mnie rozerwie) Co może być tym spowodowane?
Proszę o pomoc

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Objawy, które Pani opisuje (wzdęcia brzucha, konieczność wypróżnień po każdym posiłku) są charakterystyczne dla biegunki osmotycznej. Jej przyczyną jest najczęściej uszkodzenie śluzówki jelita przez bakterie. Najprawdopodobniej znowu się Pani zatruła, a dolegliwości wynikają z infekcji bakteryjnej.
Powodem wystąpienia takiej biegunki mogą być też zażywane leki (może zaczęła Pani przyjmować jakieś nowe środki farmaceutyczne?) oraz niektóre dietetyczne produkty spożywcze zawierające mannitol, sorbitol albo ksylitol (należy sprawdzić w skład produktu).
Ponieważ biegunki nawracają, należy wykluczyć przewlekłe choroby układu pokarmowego (nietolerancję laktozy, celiakię, nieswoiste zapalenia jelit).
Po wykonaniu zleconych badań, lekarz będzie mógł ustalić przyczynę biegunki i wzdęcia brzucha. Jednak najbardziej prawdopodobna jest infekcja przewodu pokarmowego.
Jeżeli nie stosuje Pani antykoncepcji, przy dolegliwościach w obrębie jamy brzusznej przed poszerzeniem diagnostyki należy wykonać test ciążowy. To proste badanie w łatwy sposób pozwala wykluczyć lub potwierdzić ciążę jako przyczynę powyższych objawów.