Wzdęty brzuch po jedzeniu

Witam. Mam problem - wzdęty brzuch po jedzeniu i nie chodzi tu tylko o tłuste lub ciężkie dania ale nawet jedząc owoc, warzywo, pijąc wodę mój brzuch rośnie. Staram się ćwiczyć codziennie, uważam na to co jem (jem 4 posiłki na dzień) i w jakich ilościach (moja rodzina wręcz nakazuje mi jeść więcej), raz na kilka może nawet więcej tygodni zjem ciasto a mimo to nie mam płaskiego brzucha chociaż jestem szczupła - 163cm i 45kg. Naprawdę nie wiem co robić,próbowałam już wielu sposobów i nic. Jakie badania powinnam wykonać? Do jakiego lekarza się zwrócić? Czy to może być jakaś poważna choroba? Co może powodować w moim przypadku wzdęty brzuch. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Być może problem tkwi w nieodpowiedniej diecie lub zbyt małej kaloryczności posiłków. Prawdopodobnie dieta jest źle zbilansowana i nie dostarcza Pani wszystkich składników odżywczych lub zjada Pani zbyt dużo produktów które powodują wzdęcia np kalafior, cebula,rośliny strączkowe, jabłka, śliwki, brokuły, kefiry, twarogi, mleko itp.

Proponuję udać się do lekarza w celu sprawdzenia problemów żołądkowych, z przewodem pokarmowym a jeżeli badania wyjdą poprawnie zalecam udać się do dietetyka w celu zmiany diety.

Powinna Pani zjadać 5 posiłków dziennie a nie 4, pić około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie a kaloryczność diety powinna być indywidualnie dostosowana do Pani potrzeb. Mniej nie znaczy lepiej a żeby utrzymać prawidłową wagę ciała trzeba jeść zdrowo i regularnie. W tym momencie ma Pani niedowagę!! Proszę koniecznie zwiększyć kaloryczność diety.

w razie dodatkowych pytań lub checi ułożenia jadłospisu zapraszam na konsultację lub kontakt
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam,
powodów wzdęć jest bardzo dużo. Może być to nadwrażliwe jelita, nietolerancja pokarmowe lub poprostu złe odżywianie. Proponuję wyeliminować te dwie pierwsze przyczyny i wtedy pomysleć o diecie ewentualnie napisać do mnie jak się Pani odżywia (przedstawić Pani schemat odżywiania z kilki dnia), ocenię czy wszystko jest prawidłowe, czy jednak są błedy, mogące sprzyjać Pani dolegliwością.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Na samym wstępie należy nadmienić, że jest Pani NIEDOŻYWIONA! Pani BMI wynosi 16,9 (!) przy normie od 18,5 do 25! W obecnej sytuacji należy zmodyfikować dietę, tak by dostarczała ona proporcjonalnie wszystkich składników: białek, tłuszczy i węglowodanów oraz zapewniała kaloryczne zapotrzebowanie organizmu. Zmiana sposobu odżywiania korzystnie wpłynie na motorykę przewodu pokarmowego i może spowodować ustąpienie opisywanych dolegliwości. Zapraszam na stronę www.dietapacjenta.pl.

Wzdęcia są jednym z podstawowych objawów w gastroenterologii. Ciężko jest podać przyczynę wyłącznie na podstawie analizy jednego objawu.
Wzdęcia opisywane jako uczucie pełności, powiększenie obwodu brzucha po posiłkach, uczucie przelewania w brzuchu świadczą o obecności dużej ilości gazów w świetle przewodu pokarmowego – jelit.
Zwiększenie ilości gazów jelitowych może być spowodowane:
- spożywaniem pokarmów ogólnie uznanych za gazotwórcze (fasola i inne rośliny strączkowe),
- zwiększonym połykaniem powietrza, np. podczas palenia papierosów, czy żucia gumy,
- niemożnością odbijania połkniętego powietrza, np. u osób po leczeniu operacyjnym z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego,
- upośledzeniem trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, powodującym zwiększenie ilości substratów do fermentacji w jelicie grubym (przykładem może być niedobór laktazy),
- zwolnieniem czasu pasażu jelitowego (jest to mechaniczne upośledzenie drożności przewodu pokarmowego: polekowe lub czynnościowe)
- zwiększeniem ilości bakterii w jelicie cienkim, które jest względnie jałowe w porównaniu z jelitem grubym.

W Pani przypadku należy rozpocząć podstawową diagnostykę, która pozwoli ocenić stan ogólny organizmu. W tym celu proszę udać się do lekarza POZ który przeprowadzi z Panią wywiad i zbierze istotne informacje kliniczne. Bardzo ważne jest badanie fizykalne, wraz z oceną prawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Z badań dodatkowych warto wykonać morfologię krwi obwodowej z rozmazem, badanie ogólne moczu. Być może niezbędne okaże się badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej.