Dlaczego mój brzuch rośnie po każdym jedzeniu?

Witam, mam 19 lat i ważę 58 kg, ogólnie jestem szczupła, tak myślę, ale właśnie nie jestem pewna. Chodzi o to, że za każdym razem, jak coś zjem, obojętnie co, to mój brzuch tak się nadyma, i później, jak już nie jem przez dłuższy czas, to to powoli schodzi. Proszę odpowiedzcie na to pytanie, bo ja nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Tak jest za każdym razem, jak zjem obojętnie co. Czy może to świadczyć o jakiejś chorobie? Problemie z żołądkiem, albo z czymś innym wewnątrz brzucha? Bardzo się boję i nie chcę, aby ten objaw się powtarzał. Co mam zrobić? Jakieś badania byłyby zalecane? A może jakieś proszki? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
19 LAT ponad rok temu

Witam!

Widoczny brzuszek może być także faktem nieprawidłowej, ciężko strawnej diety.

Z diety należałoby wyeliminować: napoje alkoholowe, mocną kawę i herbatę, wody gazowane, kolorowe napoje, tłuste wędliny, serki topione, typu fromage, feta,sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, gruszki, daktyle, czereśnie, ciasta, ciasteczka.

Wypukłość brzuszka mogą potęgować przyprawy, takie jak: ocet, pieprz, curry, papryka, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatułowa czy musztarda.

Podobny efekt wywołują warzywa kapustne czy czosnek, cebula, nasiona roślin strączkowych. Oleje lepiej dodawać jako element surówek, aniżeli na nich smażyć (dzięki temu będą łatwiej trawione i nie spowodują długiego zalegania w żołądku).

Wzdymanie brzucha może też występować przy nietolerancji laktozy (cukru mlecznego).

Korzystne może być także zmniejszenie ilości soli dodawanej do posiłków (w celu ograniczenia zatrzymywania wody w organizmie).

Warto także udać się na konsultację lekarską, by wykluczyć choroby jelit.

Możliwe także, że jesz za szybko, jednocześnie połykając powietrze.

Pozdrawiam ciepło.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Bardzo prawdopodobne, że opisane przez Panią objawy to wzdęcia. Wzdęcia są pojęciem trudnym do zdefiniowania. Pacjenci opisują je najczęściej jako powiększenie obwodu brzucha i często odnoszą wrażenie, że zależą one od zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym.
Najczęściej jednak wzdęcia to subiektywne odczucie, nie znajdujące obiektywnego potwierdzenia w precyzyjnej ocenie objętości gazów jelitowych. Problem polega tu na zaburzeniu czucia trzewnego i motoryki jelit, co należy do obrazu zespołu zaburzeń czynnościowych.
Zaburzenia czucia trzewnego można najprościej określić jako odczuwanie dyskomfortu czy bólu pod wpływem prawidłowej objętości gazów w jelitach, która przez zdrowych jest dobrze tolerowana.
Zwykle przy pierwszym kontakcie z pacjentem skarżącym się na wzdęcia, dyskomfort i/lub ból brzucha, lekarz wykonuje podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie radiologiczne dla wykluczenia chorób organicznych. Rak jelita grubego, występujący głównie w starszej i średniej grupie wiekowej, może powodować wzdęcie i dyskomfort. W młodszej grupie wiekowej podobne objawy wystąpią z kolei u osób z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna).
Po wykluczeniu podłoża chorobowego, najskuteczniejszym sposobem postępowania jest upewnienie pacjenta o nieobecności chorób zagrażających zdrowiu czy życiu. Pomocna bywa także rozmowa o wpływie stresu, napięcia emocjonalnego i pokarmów na motorykę jelit. Leki poprawiające motorykę, adsorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie, mogą przynieść poprawę u części pacjentów, ogólnie mają jednak ograniczone zastosowanie.
Choć w większości przypadków ilość gazów w jelicie lub ich wytwarzanie nie są zwiększone, zmniejszenie nawet normalnej objętości gazów w jelicie może być dla pacjenta korzystne.