Mierne zaniki korowe mózgu, okołokomorowe cechy leukoarajozy, zanik korowo-podkorowy

Witam.Mam męża alkoholika.Pije codziennie od paru lat.Miał 2 padaczki 3 l temu.Opis TK bez kontrastu-mierne zaniki korowe mózgu,okołokomorowe cechy leukoarajozy,zanik korowo-podkorowy za poszerzeniem wewnatczaszkowych przestrzeni płynowych.Ma zaniki pamięci,opadanie lewej ręki,drżenie rąk,zesztywnienie palca u nogi,przypomina czasy sprzed 30 lat,nie zdaje sprawy czy robi dobrze czy źle, ma osłabiony wzrok i słuch, ma łuszczycę. Co może grozić dalej i jaka to choroba

Mechanizmów jest wiele, zanik komórek mózgowych, uszkodzenie komórek mózgowych, niedobory witamin i substancji energetycznych i inne.
W wyniku tego ma padaczkę , zespół otępienny, być może zaburzenia świadomości / majaczenie, pewnie polineuropatię obwodową.
dalsze spożywanie alkoholu będzie powodowało dalsze uszkodzenia i postęp tych zaburzeń, które już są

U alkoholików jedną z częstszych chorób jest marskość wątroby, pamiętać też należy o zespołach niedoborowych np niedobór wit B12 i B1.

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.

Witam,

opis TK głowy ze współistniejącym wywiadem alkoholowym z zespołem padaczkowym sugeruje zanik mózgu na tle toksycznym, ponadto możliwa jest encefalopatia Wernickego na tle niedoborów witaminy B1 (zespół objawów neurologicznych towarzyszący niedoborowi tej witaminy jest bardzo częsty u uzależnionych od alkoholu).
Dalsze możliwe konsekwencje to zespół amnestyczny (brak możliwości do zapamiętywania nawet prostych rzeczy na skutek uszkodzenia hipokampa), psychoza Korsakowa (zespół urojeniowy), oraz otępienie.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl